TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Lišaj paví oko

Smerinthus ocellata (Linnaeus, 1758)

Smerinthus ocellata

(m/f)
rozpětí: 7,5 cm

O motýlovi

Pozn.: Tento motýl se dříve nazýval zubokřídlec paví oko, podle zubatých okrajů křídel.

Je to motýl, který není vázán na určitý typ stanoviště a možná právě proto stále ještě patří k hojným lišajům. Přesto preferuje lužní lesy, okolí řek a různé parky a zahrady.

Obvykle vytváří pouze jednu generaci, jejíž máge se vyskytují od konce dubna do konce července. Výjimečně může vytvořit i částečnou druhou generaci, která se vyskytuje od července do října. Samice naklade okolo 350 vajíček. Klade je na listy i větvičky budoucích živných rostlin housenek – Vrba jíva, topol černý, lípa velkolistá, jabloň, hrušeň a další ovocné dřeviny. Do několika dnů se vylíhnou housenky, které požírají listí. Jejich stadium trvá asi pět týdnů. Pak se kuklí buď v půdě, nebo ve spadaném listí poblíž živné rostliny. Takto přezimují. Na jaře se líhnou.

Život mág je krátký, trvá pouze několik dnů, neboť mají zakrnělé sací ústrojí, tudíž nemohou přijímat potravu. Přes den sedí někde ukrytí a nehnutě odpočívají, přičemž přední křídla zakrývají zadní. V případě vyrušení odkryjí zadní křídla, čímž útočníka zastraší.

Lišaj paví oko zatím nepatří mezi ohrožené druhy.

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.