(m)
rozpětí: 4 cm
(f)
rozpětí: 4,1 cm
Pozn.: Tento motýl je pouhým okem nerozeznatelný od běláska hrachorového (Leptidea sinapis). Spolehlivě se dají odlišit pouze preparací genitálií. Proto jsou u obou druhů stejné obrázky.
Je rozšířen od západu Evropy přes Evropu a evropské Rusko po Sibiř. U nás žije v nivách řek po celém území od nížin do hor. Avšak mnoho populací v intenzívně obhospodařované krajině vymřelo. Preferuje podmáčené louky a rozhraní lesních a lučních biotopů. Můžeme ho tedy zastihnout na nivních loukách, u břehů řek, na vlhkých lesních loukách, ve světlých listnatých lesích a na jejich okrajích.
Vytváří dvě generace, první žije od dubna do června, druhá od července do srpna. Ve vyšších polohách však vytvoří pouze jednu, která žije od května do července. Vývoj je obdobný jako u příbuzného běláska hrachorového (Leptidea sinapis). Samice klade vajíčka na hrachor luční, méně na štírovníky, čičorku pestrou a vikev. Housenky jsou aktivní přes den a žijí jednotlivě. Kuklí se na živné rostlině.
Samci vyhledávají samice aktivním patrolováním. Samice se páří pouze jednou za život a jsou schopny rozpoznat samce jiných blízce příbuzných druhů. Tento druh se vyznačuje složitým předkopulačním chováním.
Zatím není ohrožen, ale mohlo by jej ohrozit zalesňování luk a mokřadů.