TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Žluťásek čičorečkový

Colias hyale (Linnaeus, 1758)

Colias hyale / alfacariensis - samec

(m)
rozpětí: 4,3 cm

Colias hyale / alfacariensis - samice

(f)
rozpětí: 4,4 cm

Pozn.: Tento motýl je často zaměnitelný se žluťáskem jižním (Colias hyale). Bezpečně je lze rozeznat buď podle housenek, nebo důkladnou preparací. Protože jsem tyto motýly získal jako imága, nevím, který druh to je. Proto jsou u obou druhů stejné obrázky.

O motýlovi

Je rozšířen od severu Pyrenejského ostrova a jihu Britských ostrovů přes střední a východní Evropu až po Sibiř a Zabajkalsko. U nás je hojný, neboť se přizpůsobil intenzívně obhospodařované krajině. Není vázán na určitý typ stanoviště. Často se hojně vyskytuje na jetelových polích nebo na opuštěných, plevelem zarostlých, polích od nížin do hor.

Během roku vytvoří dvě až tři generace. První žije od dubna do června, druhá od července do srpna a částečná třetí od září do října, někdy dokonce do listopadu. Generace se překrývají. Samice klade vajíčka jednotlivě na listy pěstovaných i volně rostoucích bobovitých rostlin. Např. tolice vojtěška, jetel luční, čičorka pestrá a mnoho dalších. Vajíčka jsou oválná a během vývoje mění zbarvení. Po nakladení jsou hnědě pruhovaná, pak oranžová až černá. Vývoj housenky trvá okolo 20 dnů. Larvy poslední generace přezimují a na jaře se kuklí na stoncích nebo listech živných rostlin. Kukla je zeleně zbarvená.

Je to druh s otevřenou populační strukturou schopný dálkových migrací. Samci vyhledávají samice aktivním patrolováním. Imága letní a podzimní generace se často shromažďují na vojtěškových polích.

Druh není ohrožen.

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.