TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Bělásek řepkový

Pieris napi (Linnaeus, 1758)

Pieris napi - samec

(m)
rozpětí: 3,8 cm

Pieris napi - samice

(f)
rozpětí: 3,8 cm

O motýlovi

Je všeobecně rozšířen po celé Evropě (s výjimkou některých ostrovů) přes Asii až po Japonsko. V České republice je rozšířený a hojný všude. Otevřená populační struktura umožňuje rychlé osídlování přechodných biotopů. Je schopen žít na všech lokalitách. Jarní generace je hojnější ve vlhčích a stinnějších biotopech, zatímco druhá na sušších lokalitách ve volné krajině.

Vytváří dvě generace. První od března do května, druhou od července do srpna. V teplejších oblastech vytváří částečnou třetí generaci od září do října. Doba letu bývá značně variabilní. Někdy se stává, že část kukel potomků první generace se v létě nevylíhne, přečkává zimu a líhne se až následující jaro. Živné rostliny housenek tvoří celá řada druhů z čeledi brukvovitých, přičemž spektrum živných rostlin je omezeno na divoce rostoucí druhy. Z toho vyplývá, že není ani potencionální škůdce. Samice klade vajíčka na listy těchto rostlin jednotlivě. Larvální vývoj trvá 20 dní. Přezimuje ve stadiu kukly.

Samice se páří nejméně dvakrát, často i častěji, protože to přispívá k prodloužení jejich života i ke zvýšení produkce vajíček. Je to druh s otevřenými populacemi, ne však klasický migrant. Generace se překrývají. Jedinci jarních generací se často zdržují u míst, kde prodělali vývoj.

Tento druh není ohrožen.

Fotografie

Imágo, Šumava, 10.5.2008 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.