TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Bělásek zelný

Pieris brassicae (Linnaeus, 1758)

Pieris brassicae - samec

(m)
rozpětí: 5,8 cm

Pieris brassicae - samice

(f)
rozpětí: 5,8 cm

O motýlovi

Bělásek zelný se vyskytuje od severní Afriky přes Evropu včetně Skandinávie, Blízký a Střední východ až po Himaláje. Byl zavlečen do Chile. U nás se vyskytuje na celém území. Je schopen žít na všech lokalitách.

Vytváří dvě generace - první žije od dubna do června, druhá od června do září. Samice klade vajíčka ve shlucích. Larvy se před predátory chrání chemickými látkami získaných s živných rostlin - pěstované a volně rostoucí druhy brukvovitých např. brukev zelná (Brassica oleracea) nebo lichořeřišnice Tropaedum majus. Starší larvy se rozlézají po okolí a kuklí se na budovách plotech apod. Přezimuje ve stadiu kukly.

Samci vyhledávají samice aktivním patrolováním. Je to migrant s otevřenou populační strukturou. Velké migrace probíhají zejména ve druhé generaci. Jedinci první generace migrují k severu, zatímco jedinci druhé generace migrují k jihu. Při migraci překonávají i vysoké hory. Imága se vyskytují i v nejvyšších polohách Krkonoš a Jeseníků.

Tento druh není ohrožen a je přizpůsoben intenzívně obhospodařované krajině. Je považován za škůdce na brukvovitých rostlinách jak na polích, tak v zahradách.

Fotografie

Imágo, Šumava, 14.7.2007 Housenka, (Chov), 28.7.2007 Housenka, (Chov), 28.7.2007

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.