TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Žluťásek řešetlákový

Gonepteryx rhamni (Linnaeus, 1758)

Gonepteryx rhamni - samec

(m)
rozpětí: 5,5 cm

Gonepteryx rhamni - samice

(f)
rozpětí: 5,9 cm

O motýlovi

Je rozšířen od severozápadní Afriky přes Evropu včetně jihu Skandinávie, Turecko, západní Sibiř a Střední Asii až po Mongolsko. U nás je rozšířen všude, zvláště hojný je v podhůřích a v lesnatějších krajích nížin a pahorkatin. Tento žluťásek preferuje rozhraní lesních a lučních biotopů.

Vytváří pouze jednu generaci za rok. Ta žije od července do června příštího roku. Imága přezimují. Je to náš nejdéle žijící motýl. Dospělí motýli se páří hned po přezimování (v březnu či dubnu). Samice kladou vajíčka jednotlivě na mladé listy, pupeny a větvičky řešetláku počistivého (Rhamnus cathartica) a krušiny olšové (Frangula alnus). Housenka žije asi 30 dní. Pak se vzdaluje z místa, kde prodělala vývoj, a kuklí se. Po čtrnáctidenním období kukly se líhnou imága. Obvykle je to počátkem července.

Po vylíhnutí v létě se motýli nepáří a věnují se pouze sání nektaru. Po zimě se samci probouzejí dříve a zabírají si teritoria. Páření předcházejí náročné zásnubní lety. Je to motýl s otevřenou populační strukturou. V teplejších částech Evropy se imága vedle zimní diapauzy ukládají také k letnímu spánku v suchém listí během nejteplejších měsíců v roku. To může probíhat i v teplejších částech naší republiky.

Žluťásek řešetlákový není ohrožen.

Fotografie

Sání, Šumava, 7.8.2007 Imágo, Šumava, 7.8.2007 Imágo, Šumava, 19.7.2008 Imágo, Šumava, 19.7.2008 Imágo, Šumava, 19.7.2008

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.