(m/f)
rozpětí: 7 cm
Babočka osiková je naše největší babočka. Je rozšířena po celém území a to zejména v lesích od nížin do hor. Preferuje právě lesní biotopy, ale můžeme na ni narazit i u břehů řek, na horských loukách nebo občas v zahradách.
Motýl vytváří pouze jednu generaci, která žije od července do září, pak přezimuje a brzy zjara (březen - květen) zakládá potomstvo. Dospělci tak žijí prakticky po celý rok. Samice kladou vajíčka ve shlucích na větvičky nízkých bříz (Betula spp.), vrb (Salix spp.) a topolů (Populus spp.). Do třech týdnů se z nich líhnou malé housenky. Larvální vývoj trvá okolo čtyř týdnů. Černé housenky s červenými skvrnami žijí pospolitě v hnízdech, která opouští až těsně před kuklením. Ze zavěšené kukly se imága líhnou do čtrnácti dnů.
Dospělec žije samotářsky a létá vysoko v korunách stromů. Kzemi slétává jen k sání vody nebo při vyhledávání rozkládajících se látek - např. mršiny, kvasící ovoce, mízu stromů. Žije v otevřených populacích. Samci si na nízkých stromech vytvářejí dočasná teritoria, kde vyčkávají na samice. Rozmnožují se až po přezimování.
Druh není ohrožen.