TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Okáč luční

Maniola jurtina (Linnaeus, 1758)

Maniola jurtina - samec
Maniola jurtina - samec - rub

(m)
rozpětí: 5,2 cm

Maniola jurtina - samice
Maniola jurtina - samice - rub

(f)
rozpětí: 6 cm

O motýlovi

Je rozšířen od severozápadní Afriky přes celou Evropu, Turecko, Írán a Ural až po západní Sibiř. U nás je všude rozšířený a hojný. Nepotrpí si na určitý typ stanoviště. Nalezneme ho především na loukách, ovšem v lesích a zahradách, na silničních a železničních náspech nebo stepích a lesostepích se vyskytuje také.

Vytváří pouze jednu generaci, která žije od června do září. Samice klade vajíčka na řadu běžných trav mj. sveřep vzpřímený (Bromus erectus), kostřavy (Festuca spp.), válečka prapořitá (Brachypodium pinnatum), lipnice luční (Poa pratensis). Housenky neopouštějí trsy trav. První tři instary žerou přes den, další pouze v noci. Larva přezimuje. Rychlost vývoje se mezi jedinci v rámci jedné populace liší. Stadium kukly trvá okolo měsíce.

Imága žijí krátce, asi 5-12 dní, ale díky tomu, že vývoj trvá různě dlouho, se dospělci vyskytují na lokalitě několik měsíců. Samci vyhledávají samice patrolováním i vyčkáváním na vegetaci. Samice se páří pouze jednou za život. Pak už jen klade vajíčka a saje nektar. Velmi často dospělci sají na chrastavci. Imága létají pomalu a těžkopádně, letový rozsah jedince nebývá větší než 100 metrů.

Okáč luční není ohrožen, neboť všude v krajině nachází dostatek vhodných biotopů.

Fotografie

Sání, Šumava, 14.7.2007 Imágo, Šumava, 7.8.2007 Imágo, Šumava, 19.7.2008 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.