TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Okáč poháňkový

Coenonympha pamphilus (Linnaeus, 1758)

Coenonympha pamphilus Coenonympha pamphilus - rub

(m/f)
rozpětí: 2,8 cm

O motýlovi

Je rozšířen od severozápadní Afriky přes Evropu, Turecko, Blízký a Střední východ, Střední Asii, Sibiř a Mongolsko až po Dálný východ. U nás je kromě nejvyšších hor všude rozšířený a hojný. Nepotrpí si na určitý typ stanoviště, avšak preferuje otevřené biotopy všech typů. Je to asi jediný druh, který je schopen osidlovat intenzívně pěstované kultury trav s minimem druhů bylin (tzv. trvalé travní porosty).

Ročně vytváří 2-3 generace. První žije od dubna do června, druhá od června do srpna a třetí od září do října. Generace se prolínají. Samička klade vajíčka jednotlivě na živné rostliny: kostřava červená (Festuca rubra), lipnice luční (Poa pratensis), psineček obecný (Agrotis canina), psinešek rozkladitý (Agrotis capillaris) aj. Jen některé larvy letní generace se stihnou zakuklit a vylíhnout ještě na podzim. Ostatní larvy letní generace přezimují a dokončí vývoj až na jaře. Stadium kukly trvá okolo tří týdnů.

Samice se obvykle páří pouze jednou za život. Samci střídají aktivní patrolování a vyčkávací strategii, při které si střeží teritoria. Teritoriální samci bývají úspěšnější. To, kterou strategii samec zvolí, závisí na teplotě (při nižší teplotě převládá teritorialita).

Druh není ohrožen. Díky tomu, že je všude dostatek živných rostlin, okáč poháňkový rychle osidluje nové lokality.

Fotografie

Imágo, Šumava, 17.8.2006 Sání, Šumava, 7.8.2007 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.