TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Okáč strdivkový

Coenonympha arcania (Linnaeus, 1761)

Coenonympha arcania Coenonympha arcania - rub

(m/f)
rozpětí: 3,6 cm

O motýlovi

Vyskytuje se od severního Španělska přes celou Evropu (kromě Britských ostrovů) dále přes jih evropského Ruska a Malou Asii po Kavkaz a jižní Ural. U nás se vyskytuje po celém území v nížinách a pahorkatinách do 500 m. n. m. Z některých intenzívně obhospodařovaných krajů vymizel. Preferuje rozhraní lesních a lučních biotopů či lesostepi a křoviny např. okraje lesů, výslunné paseky nebo otevřené lokality se solitérními keři.

Vytváří pouze jednu generace, která žije od konce května do začátku srpna. Samička klade vajíčka na válečku prapořitou (Brachypodium pinatum) nebo na medyněk vlnatý (Holcus lanatus). Vybírá si trsy v blízkosti keřů. Housenky žijí solitérně. Ve čtvrtém instaru přezimují. Na jaře se kuklí na zavěšené na stéblech trav.

Samci jsou na uzavřených nebo polouzavřených biotopech teritoriální, zatímco na otevřených biotopech vyhledávají samice patrolováním. Samci mezi sebou o teritoria bojují a napadají i jiné motýly.

Zatím ohrožen není, ale areál jeho rozšíření se zmenšuje. Podmínkou jeho rozšíření je pestré složení rostlin na biotopech.

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.