TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Okáč voňavkový

Brintesia circe (Fabricius, 1775)

Brintesia circe

(m/f)
rozpětí: 6,5 cm

O motýlovi

Dříve se vyskytoval místy i v Čechách, nyní zůstává pouze v Třeboňské pánvi. Na Moravě se stahuje k jihu. Až na výjimky přežívá jen na izolovaných biotopech. Obývá především teplé stepi a lesostepi a výslunné stráně.

Vytváří pouze jedinou generaci. Imága létají od konce června do počátku září. Samice klade oválná, na povrchu žebrovaná vajíčka při letu volně na zem. Housenka se živí různými druhy stepních trav, zejména sveřepem vzpřímeným nebo také jílkem. Přezimuje, na jaře dokončí vývoj, a pak se zakuklí. Kukla je kaštanově hnědá.

Samci se líhnou dříve než samice. Imága žijí poměrně dlouho. Za horkých dnů vyhledávají stín. Samci vyhledávají samice patrolováním (především dopoledne), nebo na ně čekají na zemi nebo jiném vhodném místě. S postupem času se jejich aktivita snižuje. Samice se páří pouze jednou a jsou schopny naklást přes tisíc vajíček.

Přesto je tento motýl ohrožen. Ubývá spolu se stepními lokalitami, které zanikají díky zalesňování nebo zúrodňování. Naštěstí alespoň úspěšně osidluje nově vzniklé biotopy – zarůstající lomy a pískovny.

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.