TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Perleťovec stříbropásek

Argynnis paphia (Linnaeus, 1758)

Argynnis paphia - samec

(m)
rozpětí: 6,1 cm

Argynnis paphia - samice

(f)
rozpětí: 6,1 cm

O motýlovi

Je rozšířen od Velké Británie přes celou Evropu a mírný pás Asie, až po Japonsko. U nás je rozšířen po celém území, především v lesích od nížin do hor. Avšak v posledních desetiletích v mnoha intenzívně obhospodařovaných oblastech vymizel nebo se stal vzácným. Preferuje lesní biotopy - okraje lesů, lesní světliny, lesní cesty apod.

Vytváří pouze jednu generaci, která žije od června do srpna. Samice klade vajíčka jednotlivě na kůru stromů. Vajíčka jsou zelená, ale později ztmavnou. N povrchu mají jemná podélná i příčná žebérka. Vybírá si stromy blízké violkám (Viola spp.). Housenka se vylíhne ještě na podzim, avšak hned po vylíhnutí přezimuje. Po přezimování se živí různými druhy violek. Žije do května. Pak se zakuklí zavěšená na rostlině. Kukla je šedohnědá se stříbřitými, později zlatitými výrůstky.

Imága žijí v koloniích. Živí se květním nektarem, ale i medovicí mšic. Samci hledají samice patrolováním. Když samici spatří, pronásledují ji. Kopulace probíhá na keřích a stromech. Oplozené samice jsou schopny doletět na vzdálené lokality. Imága přečkávají noc v korunách stromů.

Tento druh zatím není ohrožen. Avšak vysazování smrkových monokultur a zalesňování květnatých lesních lemů způsobuje úbytek jeho populací.

Fotografie

Samec, Šumava, 5.7.2006 Samice při sběru, Šumava, 18.7.2006 Samice, Česká Kanada, 10.8.2008 Samice, Česká Kanada, 10.8.2008

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.