TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Babočka síťkovaná

Araschnia levana (Linnaeus, 1758)

Araschnia levana  f.levana Araschnia levana  f.prorsa Araschnia levana  f.porima

(m/f)
f.levana
rozpětí: 4 cm

(m/f)
f.prorsa
rozpětí: 4,3 cm

(m/f)
f.porima
rozpětí: 3,5 cm

O motýlovi

Je rozšířena od Pyrenejí přes západní, střední a východní Evropu a Sibiř až po Dálný východ a Japonsko. V Evropě rozšiřuje areál svého výskytu. V současné době je rozšířena po celém území. Do poloviny 19. století byla hojná. Počátkem 20. století však ustoupila jen do několika málo lokalit. Pak se opět rozšířila. Preferuje rozhraní lesních a lučních biotopů - nivní louky, lesní světliny apod.

Vytváří 2-3 generace. První žije od dubna do června, druhá od července do začátku září. Částečná třetí od září do října. Generace se od sebe výrazně barevně liší. Jarní generace, forma levana, je hnědočervená s černými skvrnami, letní, forma prorsa, je černá s bílými a červenými skvrnami a podzimní, forma porima, je něco mezi jarní a letní generací. Která forma vznikne závisí na délce dnů, za kterých se housenka vyvíjela. Samice kladou desítky vajíček na spodní stranu listů kopřivy dvoudomé (Urtica dioica). Jsou nalepena do sloupečků. Housenky jsou černé a mají růžky. Žijí pohromadě a až před kuklením se rozlézají. Při vyrušení padají z živné rostliny na zem. Kuklí se na rostlině zavěšeny hlavou dolů. Kukla přezimuje.

Jarní generace žije zejména v uzavřených populacích, zatímco letní se rozlétává do okolí. Samci jarní generace v odpoledních hodinách zaujímají vyčkávací párovací strategii. Jedinci letní generace bývají větší a mají lépe vyvinutou křídelní svalovinu.

Druh není ohrožen. Avšak jarní generace se vyhýbá intenzívně obhospodařovaným oblastem.

Fotografie

Imágo f.levana, Žďárské vrchy, 10.5.2008 Imágo f.levana, Šumava, 10.5.2008 Imágo f.levana, Šumava, 10.5.2008 Imágo f.levana - rub, Šumava, 10.5.2008 Imágo f.prorsa, Šumava, 19.7.2008 Imágo f.prorsa, Šumava, 19.7.2008 Imágo f.prorsa, Šumava, 19.7.2008

» zpět | chov

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.