(m)
rozpětí: 3,7 cm
(f)
rozpětí: 4,3 cm
Vyskytuje se od Pyrenejí a Britských ostrovů přes Evropu a Sibiř až po Čínu a Koreu. U nás je kromě nejvyšších hor hojně rozšířený. Preferuje otevřené biotopy, jako např. louky nejrůznějších typů, křovinaté stráně, luční mokřady, lesní paseky, okraje lesních cest, náspy a vlhčí ruderály.
Vytváří pouze jednu generaci, která žije od června do začátku července. Živnou rostlinu housenek tvoří řada druhů trav: sveřep vzpřímený (Bromus erectus), kostřava červená (Festuca rubra), lipnice luční (Poa pratensis) a mnoho dalších. Samička klade vajíčka jednotlivě na bázi trsů. Larvy žijí samotářsky a ve 3. instaru přezimují. Kuklí se na bázi trsů v lehkém zápředku.
Samice se páří jen jednou za život. Samci je vyhledávají aktivním patrolováním. Nespářené samice je vyhledávají, zatímco spářené se jim vyhýbají. Jsou aktivní i za zataženého počasí. V horkých dnech se skrývají na stinných místech. Populace jsou usedlé, ale jedinci mezi blízkými biotopy hojně přelétají.
Okáč prosíčkový není ohrožen, protože v krajině nachází postačující množství vhodných biotopů, které jsou v dostatečné vzdálenosti.
Pozn.: Tento motýl má velmi náchylná křídla a už při kontaktu se síťkou se mohou poškodit. Proto prosím omluvte špatnou kvalitu motýlů na obrázcích.