TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Kovolesklec gama (můra gama)

Autographa gamma (Linnaeus, 1758)

Mamestra brassicae

(m/f)
rozpětí: 4,5 cm

O motýlovi

Své jméno dostal podle kresby na předním křídle, která připomíná řecké písmeno γ (gama). Je rozšířen od nížin do hor. Vyskytuje se na nejrůznějších lučních lokalitách a všude, kde je dostatek květů, ze kterých by mohl sát nektar. Jeho výskyt hodně závisí na počasí. Za teplých dlouhých lét bývá hojnější.

U nás vytváří dvě, někdy i tři vzájemně se překrývající generace, jejichž imága létají od května do září až října. Samice naklade přes 200 nazelenalých kulovitých vajíček. Po jednom až dvou týdnech se líhnou zelené housenky. Při výběru potravy nejsou náročné. Žijí např. na jeteli, či hluchavce, ale také na mnoha okrasných a užitkových rostlinách, kde mohou působit jako škůdci. Před kuklením si vytvářejí lehký zápředek na živné rostlině, v němž se přemění v tmavou kuklu. Obvykle přezimuje ve stadiu housenky.

Je to motýl s denní i noční aktivitou. Pohybuje se poměrně nízko nad zemí a saje nektar z květů. Také přilétá do zahrad nebo na hřbitovy, kam ho lákají nejrůznější květy. Každoročně k nám v létě přilétají imága z jihu, která podpoří místní populaci. Při této migraci dosáhnou některá imága až Finska, Islandu, nebo dokonce Grónska. Na podzim se naopak vrací na jih. Mnoho vývojových stádií, která u nás zimují, se konce zimy nedožije, a to zejména za tuhých zim.

Kovoleskle gama nepatří mezi ohrožené druhy a zatím mu ani žádné nebezpečí nehrozí.

Fotografie

Imágo, Šumava, 14.7.2007

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2023 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.