TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Ostruháček jilmový

Satyrium w-album (Knoch, 1782)

Satyrium w-album Satyrium w-album - rub

(m/f)
rozpětí: 3 cm

O motýlovi

Je rozšířen od Španělska přes jižní Anglii a jižní Skandinávii, zbytek Evropy až k Uralu. Ve střední Asii chybí a opět se vyskytuje ve východní Asii. V České republice žije na celém území, avšak nikde hojně. Preferuje především lesní biotopy např. lesní lemy v nivách potoků. Nejdůležitější pro něj je výskyt jilmů na lokalitě.

Vytváří pouze jednu generaci, která žije od poloviny června do srpna. Samice klade vajíčka k pupenům nebo do prasklin kůry na všechny druhy našich jilmů. Vajíčka přečkávají zimu. Larvy v 1. svleku žijí uvnitř pupenů. Později se živí i listy. Mravenci jim mohou poskytnout ochranu před predátory. Kuklí se v prasklinách v dolní části kmene.

Samci se líhnou o něco dříve než samice. Obě pohlaví se prvních osm dní nevzdalují od stromů, kde prodělala vývoj, a pak odlétají hledat nové biotopy. Během dne se zdržují v korunách stromů, pouze časně zrána a pozdě odpoledne sají nektar (preferují ostružníky). Druh má otevřenou populační strukturu a nejsou výjimečné přelety mezi skupinami jilmů vzdálených stovky metrů.

V současné době je u nás tento druh ohrožen. Největší nebezpečí pro něj představuje bezhlavé kácení jilmů, které je zdůvodňováno grafiózou.

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.