(m/f)
rozpětí: 3 cm
Je rozšířen od Španělska přes jižní Anglii a jižní Skandinávii, zbytek Evropy až k Uralu. Ve střední Asii chybí a opět se vyskytuje ve východní Asii. V České republice žije na celém území, avšak nikde hojně. Preferuje především lesní biotopy např. lesní lemy v nivách potoků. Nejdůležitější pro něj je výskyt jilmů na lokalitě.
Vytváří pouze jednu generaci, která žije od poloviny června do srpna. Samice klade vajíčka k pupenům nebo do prasklin kůry na všechny druhy našich jilmů. Vajíčka přečkávají zimu. Larvy v 1. svleku žijí uvnitř pupenů. Později se živí i listy. Mravenci jim mohou poskytnout ochranu před predátory. Kuklí se v prasklinách v dolní části kmene.
Samci se líhnou o něco dříve než samice. Obě pohlaví se prvních osm dní nevzdalují od stromů, kde prodělala vývoj, a pak odlétají hledat nové biotopy. Během dne se zdržují v korunách stromů, pouze časně zrána a pozdě odpoledne sají nektar (preferují ostružníky). Druh má otevřenou populační strukturu a nejsou výjimečné přelety mezi skupinami jilmů vzdálených stovky metrů.
V současné době je u nás tento druh ohrožen. Největší nebezpečí pro něj představuje bezhlavé kácení jilmů, které je zdůvodňováno grafiózou.