(m/f)
rozpětí: 2,9 cm
Tento ohniváček je rozšířen od severní Afriky přes celou Evropu a temperátní Asii až po Čukotku a Japonsko. Žije také na severovýchodě Severní Ameriky. U nás je velmi hojně rozšířen. Počítá se k našim nejhojnějším motýlům. Je adaptován prakticky na všechny typy biotopů. Kolonie však nejčastěji žijí na místech s hojným výskytem živných rostlin a řidší vegetací (pískovny, polní cesty apod.).
Od dubna do listopadu vytváří 2-4 vzájemně se překrývající generace. Samice klade jednotlivě světle zelená vajíčka na rub šťovíkových listů - především šťovík menší (Rumex acetosella) a šťovík kyselý (Rumex acetosa). Mladá housenka vyžírá rostlinný epitel. Dospělá larva má zelenou barvu a červené hřbetní a méně výrazné boční pruhy. Kuklí se v přízemní části živné rostliny. Zimu přečkávají larvy poslední generace, obvykle ve 3. svleku.
U tohoto druhu se projevuje teritoriální chování - samci posedávají na vyvýšených rostlinách nebo nízkých větvích a hlídají své území. Samice kladou pouze za slunného počasí. Přestože motýl má spíše uzavřenou populační strukturu, samice doletí velmi daleko a mohou být zastiženy prakticky kdekoliv.
Motýl zatím nepatří mezi ohrožené druhy. Jediné co by ho v budoucnu mohlo ohrozit je pokles extenzívní pastvy a zarůstání neplodných půd (např. pískoven).