TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Ohniváček černokřídlý

Lycaena phlaeas (Linnaeus, 1758)

Lycaena phlaeas Lycaena phlaeas - rub

(m/f)
rozpětí: 2,9 cm

O motýlovi

Tento ohniváček je rozšířen od severní Afriky přes celou Evropu a temperátní Asii až po Čukotku a Japonsko. Žije také na severovýchodě Severní Ameriky. U nás je velmi hojně rozšířen. Počítá se k našim nejhojnějším motýlům. Je adaptován prakticky na všechny typy biotopů. Kolonie však nejčastěji žijí na místech s hojným výskytem živných rostlin a řidší vegetací (pískovny, polní cesty apod.).

Od dubna do listopadu vytváří 2-4 vzájemně se překrývající generace. Samice klade jednotlivě světle zelená vajíčka na rub šťovíkových listů - především šťovík menší (Rumex acetosella) a šťovík kyselý (Rumex acetosa). Mladá housenka vyžírá rostlinný epitel. Dospělá larva má zelenou barvu a červené hřbetní a méně výrazné boční pruhy. Kuklí se v přízemní části živné rostliny. Zimu přečkávají larvy poslední generace, obvykle ve 3. svleku.

U tohoto druhu se projevuje teritoriální chování - samci posedávají na vyvýšených rostlinách nebo nízkých větvích a hlídají své území. Samice kladou pouze za slunného počasí. Přestože motýl má spíše uzavřenou populační strukturu, samice doletí velmi daleko a mohou být zastiženy prakticky kdekoliv.

Motýl zatím nepatří mezi ohrožené druhy. Jediné co by ho v budoucnu mohlo ohrozit je pokles extenzívní pastvy a zarůstání neplodných půd (např. pískoven).

Fotografie

Imágo, Šumava, 14.7.2007 Imágo, Šumava, 14.7.2007

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2022 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.