TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Soumračník čárečkovaný

Thymelicus lineola (Ochsenheimer, 1808)

Thymelicus lineola

(m/f)
rozpětí: 3,1 cm

O motýlovi

Je rozšířen od Afriky přes celou Evropu (kromě nejsevernějších částí) a Asii až po Amur. Rovněž byl zavlečen do Severní Ameriky. U nás je volně rozšířený a hojný. Preferuje otevřené lokality - louky nejrůznějších typů, okraje polí, paseky apod. Vyskytuje se od nížin do hor.

Vytváří pouze jednu generaci, která žije od června do počátku září. Samička klade vajíčka na různé druhy vyšších lipnicovitých trav jako např. srha (Dactylis spp.), válečky (Brachypodium spp.), jílek vytrvalý (Lilium perene) a mnoho dalších. Vajíčka na trávě zůstanou přes zimu a v nich přezimují plně vyvinuté larvy (tzv. "farátní"). Na jaře se housenka líhne a zahajuje žír. Později si z listů trávy vytváří jakousi trubičku, ve které je ukryta. Z trubičky vylézá pouze žrát. V tomto úkrytu se housenka zakuklí.

Samci jsou teritoriální. Obsadí si vyvýšené stéblo nebo podobné místo a vyhání od něj jiné samce i další hmyz. Samci potřebují mít dostatečně vyhřáté hrudní svalstvo, aby mohli rychle vystartovat za samicemi. Proto se musí při zatažené obloze slunit.

Motýl není ohrožen.

Fotografie

Imágo, Šumava, 4.7.2008 Imágo, Šumava, 4.7.2008 Imágo, Šumava, 4.7.2008 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008 Imágo, Česká Kanada, 10.8.2008

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.