TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Strakáč březový

Endromis versicolora (Linnaeus, 1758)

Endromis versicolora - samec

(m)
rozpětí: 5,6 cm


Endromis versicolora - samice

(f)
rozpětí: 7,6 cm

O motýlovi

Tento motýl se na území ČR nachází pouze místy a nikde není hojný. Nejčastěji se s ním můžeme setkat v březových hájích, dále na pasekách, rašeliništích a vřesovištích s březovým porostem nebo listnatých lesích.

Vytváří pouze jednu generaci, jejíž imága létají velmi brzy zjara - od března do poloviny května. Pokud byla mírná zima, může létat už od února. Samice klade vajíčka v hustých shlucích na větvičky břízy. Housenky se z nich líhnou už v květnu. Živí se listy břízy, olše, lípy nebo lísky. Housenky nejprve žijí pospolitě v hnízdě. V tomto stadiu jsou černé a chlupaté. Později se rozlézají, mění zbarvení na zelené a ztrácí chlupy. Před kuklením opět mění barvu na hnědočervenou. Stadium housenky trvá okolo pěti týdnů, pak housenka zalézá do země, kde se v pevném zámotku kuklí. Takto přečká jednu až tři zimy.

Samci jsou aktivní jak ve dne, tak v noci. Samice jsou však aktivní pouze v noci. Tento druh má zakrnělé sací ústrojí, a tak dospělci během života nepřijímají žádnou potravu. V noci ho tedy lákají pouze světelné zdroje.

Strakáč březový býval dříve běžný a hojný druh. Jelikož ubývají jeho přirozené biotopy, souvislé březové porosty, stává se každým rokem vzácnější.

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.