Motýli se usmrcují mnoha různými způsoby. Jeden z nich je použití smrtičky. Je to nejlepší způsob jak smrtit některé malé motýly, ale hodí se i pro smrcení větších jedinců. Jak si ale takovou smrtičku obstarat?
K výrobě smrtičky budete potřebovat:
Samotná výroba je velmi jednoduchá. Na dno sklenice dejte vatu a kousky savého papíru. Tento podklad bude sloužit jako houba, na kterou nakapte octan etylnatý.
Motýla do smrtičky buď vhoďte, nebo přiklopte víkem. Pokud jste dali dostatečné množství octanu etylnatého, motýl bude během několika okamžiků usmrcen. Octan etylnatý je těkavá látka, a tak nenechávejte smrtičku zbytečně otevřenou, aby vám neunikal. Také nezapomeňte na doplňování octanu do smrtičky.
Nedoporučuje se ve smrtičce s octanem etylnatým smrtit motýly, kteří mají jasně červená křídla, neboť by mohla zhnědnout působením tohoto octanu. Místo octanu etylnatého lze také použít čpavek. Pak se ale nedoporučuje smrtit motýly s červenými a zelenými křídly.
Zhotovená smrtička
Octan etylnatý
• Těsně před každým lovem doporučuji doplnit do smrtičky octan ethylnatý. Zvýšíte koncentraci postupně vyprchávajícího octanu a tím i účinnost smrtičky.
• Smrtičku používejte pouze ke smrcení drobných motýlů, jako jsou modrásci, píďalky apod. Větší motýly by usmrcovala příliš dlouho a mohli by se poškodit.
• Smrtička se dá rovněž využít při smrcení nočních motýlů, kteří skládají křídla tzv. střechovitě a při chytání do ruky by se mohli poškodit. Motýla chyťte za nohu pinzetou a vhoďte do smrtičky. Ta však takového motýla neusmrtí, ale pouze omráčí. Pak ho usmrťte injekcí. Tohoto postupu využívám především při smrcení vylíhlých nočních motýlů z chovů v houseníku.