TOPlist

Motyli.net

o motýlech České republiky

Vnější stavba imág

Tělo motýla je tvořeno vnější kostrou, která je tvořena chytinem, vosky a glykoproteiny. Povrch je pokryt vrstvou jemných smyslových chloupků. Ty jsou u některých druhů nepatrné a naopak u jiných (zejména nočních) tvoří velmi hustý pokryv. Motýlí tělo je rozčleněno na hlavu, hruď a zadeček.

Vnější stavba imága

Hlava (Caput)

Hlava je obvykle menší polokulovitá, spojená s hrudí úzkým krčkem. Na hlavě je umístěno několik důležitých orgánů:

  • Tykadla. Jsou pokryta smyslovými buňkami, s jejichž pomocí motýli vnímají chemické složení vzduchu. To hraje důležitou roli při rozmnožování, kdy samičky vylučují feromony, jimiž vábí samečky. Proto samečci, zvláště nočních motýlů, mívají větší a v některých případech dokonce opeřená nebo hřebenovitá. Existuje mnoho typů tykadel: nitkovité (obr. A), kyjovité (obr. B), obrvené (obr. C), opeřené (obr. D), vřetenaté, ozubené, pilovité, hřebenovité,...
    Příklady tykadel
  • Oči. Motýli mají dvě složené oči, skládající se z tisíců drobných šestibokých oček. Jsou tvarovány pro širokoúhlé vidění. Registrují pohyb, ale nikoliv detaily.
     
  • Sosák. Je umístěn na spodní straně hlavy. V klid je stočen do spirály mezi tzv. makadly. Sosákem je motýl schopen sát nektar a jiné tekutiny. U některých druhů je sací ústrojí zakrnělé.

Hruď (Thorax)

Hruď je srostlá ze tří částí - předohruď, středohruď a zadohruď. Jsou k ní připojeny tři páry nohou (každý k jedné části) a dva páry křídel. Po stranách předohrudi jsou dýchací otvory (tzv. stigmata).

Křídla jsou tvořena dvěma blánami, mezi kterými jsou žilky. Do těchto žilek motýl po vylíhnutí napumpuje vzduch a tím dosud zmačkaná křídla napne. Motýlí křídla jsou pokryta šupinami, které se překrývají podobně jako tašky na střeše. Na povrchu šupinek jsou různé rýhy, které mají vliv na barvu. Na tu mají také vliv pigmenty v šupinkách.

Zadeček (Abdomen)

Je to nejobjemnější část těla tvořená několika do sebe zasunutými články. To umožňuje zvětšování objemu při příjmu potravy. V zadečku jsou uleženy růžné orgány, mezi nimi zažívací a vylučovací. V koncové části jsou orgány rozmnožovací.

» zpět

Motyli.net  píše a fotografuje J.Slifka | mapa webu | RSS | © 2007 - 2024 | všechna práva vyhrazena 
Kopírování a publikování čehokoliv z tohoto webu bez předchozího písemného svolení autora není dovoleno.