Tělo motýla je tvořeno vnější kostrou, která je tvořena chytinem, vosky a glykoproteiny. Povrch je pokryt vrstvou jemných smyslových chloupků. Ty jsou u některých druhů nepatrné a naopak u jiných (zejména nočních) tvoří velmi hustý pokryv. Motýlí tělo je rozčleněno na hlavu, hruď a zadeček.
Hlava je obvykle menší polokulovitá, spojená s hrudí úzkým krčkem. Na hlavě je umístěno několik důležitých orgánů:
Hruď je srostlá ze tří částí - předohruď, středohruď a zadohruď. Jsou k ní připojeny tři páry nohou (každý k jedné části) a dva páry křídel. Po stranách předohrudi jsou dýchací otvory (tzv. stigmata).
Křídla jsou tvořena dvěma blánami, mezi kterými jsou žilky. Do těchto žilek motýl po vylíhnutí napumpuje vzduch a tím dosud zmačkaná křídla napne. Motýlí křídla jsou pokryta šupinami, které se překrývají podobně jako tašky na střeše. Na povrchu šupinek jsou různé rýhy, které mají vliv na barvu. Na tu mají také vliv pigmenty v šupinkách.
Je to nejobjemnější část těla tvořená několika do sebe zasunutými články. To umožňuje zvětšování objemu při příjmu potravy. V zadečku jsou uleženy růžné orgány, mezi nimi zažívací a vylučovací. V koncové části jsou orgány rozmnožovací.